Výbojky

Správný výběr výbojky pro pěstování

Výbojky se dělí na dva typy podle složení vyzařovaného spektra a to na MH (Metal-Halide) a HPS (High Preaseure Sodium). 

MH (Metal-Halide) jsou výbojky s modrým spektrem světla, které se přesně hodí pro růstovou fázi rostlin. Výbojka s modrým spektrem nahrazuje sluneční světlo vyzařované na jaře, kdy má rostlina čas růstu a slunce ještě stále není tak intenzivní jako v létě. Tyto výbojky mají nižší světelný tok (uváděný v lumenech), než HPS výbojky a vyznačují se vyšší teplotou barev. Teplota barev neboli teplota chromatičnosti se většinou pohubuje mezi 4000K a 6000K. Pro pěstování se převážně využívají hodnoty okolo 4000 Kelvinů.

GIB mh advanced 600w_1

HPS (High Preaseure Sodium) jsou výbojky s červeným spektrem světla, které se používají pro květovou fázi rostlin. Výbojka s červeným spektrem imituje letní sluneční světlo a spolu s ubývajícím denním světlem rostliny začínají kvést. HPS květové výbojky se přesně hodí pro toto období a teplota chromatičnosti se pohybuje okolo 3000 Kelvinů. Na trhu ještě existují HPS DUAL výbojky s cca 20% modrého a 80% červeného spektra. To umožňuje použití těchto výbojek pro celou pěstební fázi jak růstu tak květu.

gib pure bloom 600w_1

Regulace výbojek a životnost

Máte-li digitální regulovatelný předřadník, je možnost u výbojek regulovat sílu osvětlení, ovšem jen u některých. MH růstové výbojky se nikdy neregulují, poškodíte tím vyzařované spektrum, takže se rostlinám nemusí dobře dařit a výrazně snižujete životnost výbojky. HPS květové výbojky regulovat můžete, ovšem zase se snižuje životnost výbojky. Vždy je lepší mít pro daný stupeň regulace výbojku se stejným výkonem. Životnost výbojek je vysoká, ovšem svítivost se po půl roce používání snižuje o cca 10%.  

Doporučená síla výbojky na pěstební prostor

Podle pěstebního prostoru musíme zvolit správnou sílu výbojky, aby ideálně osvětlila a neplýtvali jsme místem nebo naopak zbytečně nespálili rostliny. Níže doporučená síla výbojky k osvětlené ploše

  • 250W výbojky se ideálně hodí do prostoru od 60x60cm až po 80x80cm
  • 400W výbojky se ideálně hodí do prostoru od 80x80cm až 100x100cm
  • 600W výbojky se ideálně hodí do prostoru od 100x100cm až 120x120cm
  • 1000W výbojky se ideálně hodí do prostoru okolo 150x150cm
  • 2x600W je set dvou výbojek ideální do prostoru okolo 240x120cm, tedy dvojnásobek jedné 600W

 

industrial-hydroponic-farm