Pěstování v kokosovém substrátu

CO JE KOKOSOVÝ SUBSTRÁT?

Kokosové substráty jsou recyklovatelná přírodní vlákna z lusku kokosových ořechů pěstovaných převážně v Indii a na Srí Lance. Co bylo kdysi považováno za odpad na rozdíl od dnešního dne představuje velkolepé rostoucí médium pro rostliny pěstované jak uvnitř, tak i venku. Při pH typicky mezi 6,5-7,0 je kokosová vláknina srovnatelná s normální půdou. Kokosové substráty jsou k dostání od značek: Canna, Plagron a spousty dalších. Mezi nejlepší substráty na trhu patří Plagron Coco, Canna Coco a UGro lisované kokosové brikety

kokosový substrát 1

JAK PĚSTOVAT V KOKOSOVÝCH SUBSTRÁTECH?

Kokosový substrát drží lépe a udržuje kořeny okysličené více než standardní rašeliny. Někteří pěstitelé do kokosových substrátů přidávjí přibližně 30 % perlitu, aby bylo dosaženo nejlepších výsledků. Avšak toto není nutné, kokos je sám o sobě vzdušné medium

Pokud máte kokosové vlákno ve tvaru cihly, nezapomeňte si zakoupit vysoce kvalitní značku. Každá cihla bude relativně jednotná. Když přidáte 4-5 l vody a necháte ji namočit asi na 30 minut, vytvoří se z každé cihly konzistentních 9-10 litrů média. Jednoduše přidávejte perlit a ručně promíchejte ve velkém kbelíku. Méně kvalitní kokosové cihly může být někdy obtížnější rozdělit.

Perlitu a kokosového kokosu

JAK NA ZALÉVANÍ KOKOSU?

Zavlažování a hnojení rostlin pěstovaných v kokosových vláknech je poměrně jednoduchým přechodem pro pěstitele hydroponie a ekologické pěstitele. Obecně platí, že hydroponická hnojiva mají lepší účinnost než většina ekologických půdních živin v kokosovém substrátu. 

Hodnota pH vody bude muset být nastavena tak, aby zůstala na místě ideální spotřeby pro kokosové vlákno, a to je hodnota pH 6,0. Abyste mohli přesně udržet pH a nutriční roztok, máte dvě možnosti.

  • Jednou z nich je nákup vysoce kvalitních živin s perfektní směsí pH.
  • Alternativně můžete použít standardní vodní zařízení. Měřič pH a láhve pH-Up a pH-Down vám pomohou.

 

Nedílnou součástí kvalitního růstu a květu je hnojení. Doporučujeme značky Advanced Nutrients a Canna. I u dalších značek najdete kvalitní řadu hnojiv pro kokosové substráty.

 

VÝHODY KOKOSOVÝCH VLÁKEN

Kořeny
  • Jsou bohaté na kyslík a vynikající médium udržující vodu činí z kokosových substrátů opravdu skvělé prostředí pro kořeny rostlin. Kromě toho kokosová vláknina zachovává fosfor velmi dobře a v kombinaci s výše uvedenými atributy budou kořeny pozitivně prospívat.
 
100% "ECOFRIENDLY"
  • Kokosové vlákno je přírodní produkt a zcela použitelné. Ve skutečnosti tím, že pěstujete rostliny v kokosových substrátech, recyklujete a využijete to co by bylo zbytečně nechané hnilobě a hromadilo se jako odpadky.
 
Méně zranitelná na údery a nárazy
  • Kořenová hniloba a ošklivé kořenové napadení houbami a hmyzem je mnohem méně pravděpodobné, pro pěstitele v kokosovém substrátu.